Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Dom Pomocy Społecznej "Chemik"

Oferta terapeutyczna

Grupa teatralna Pro-Arte (galeria)

W naszym Domu już od wielu lat działa grupa teatralna, w skład której aktualnie wchodzi aż 17 osób. Próby naszej grupy, to czas miłych i twórczych spotkań w rodzinnej atmosferze. Prócz pracy artystycznej, czyli ćwiczenia tekstów i piosenek, układów choreograficznych czy emisji głosu, można znaleźć prawdziwe przyjaźnie, można spędzić czas w ciekawym towarzystwie i można też oswoić swój lęk przed wystąpieniami publicznymi, co bywa zmorą wielu osób. Aby być w naszej grupie, nie trzeba posiadać szczególnych talentów. Wystarczą chęci, i jest to szczera prawda. Jeśli posiadasz talent aktorski, wokalny, lub jesteś charakterystyczną osobowością – to super! Ale jeśli nie wiesz, że posiadasz jakiś talent, lub jeśli wiesz, że go nie posiadasz, to nic nie szkodzi! Są zawsze dwa wyjścia: albo odkryjemy Twój talent, albo możesz spędzać czas śpiewając z nami w grupie, będąc statystą w przedstawieniu lub zwyczajnie ładnie wyglądać i uśmiechać się do widzów. Możliwości jest naprawdę wiele.

Z naszymi przedstawieniami występujemy na miejscu, w naszym Domu, podczas różnorakich uroczystości, ale mamy na naszym koncie także występy w innych DPS, przedszkolach i Ośrodku Kultury.

Muzykoterapia czynna

To spotkania grupowe, na których śpiewamy piosenki znane i lubiane, ale sięgamy również po repertuar mniej rozpowszechniony. Mieszkańcy uczestniczący w zajęciach muzycznych, otrzymują teksty, śpiewniki, dzięki którym mogą przypomnieć sobie słowa śpiewanych piosenek. Często naszemu muzykowaniu towarzyszy gra na różnych instrumentach takich jak: grzechotki, tamburyn, bębenek, trójkąt czy kastaniety, ale i takie jak: pokrywki, łyżki, czy tarka do warzyw. Śpiew jest wspólny, ale często zdarza się, że ktoś nabiera odwagi i chce zaśpiewać solo.

Rozrywka intelektualna

To spotkania, na których ćwiczymy naszą pamięć. Poprzez rozwiązywanie zadań, zagadek, rebusów lub krzyżówek, sięgamy do naszych rezerw pamięciowych, oraz uczymy się nowych pojęć i sposobów rozwiązywania problemów. Poziom trudności rozwiązywanych zadań, zawsze jest dostosowany do indywidualnych potrzeb uczestników.

Spotkania integracyjne

Spotkania odbywają się przy wspólnej kawie, herbacie i ciasteczku. Wśród miłych rozmów przy stoliczkach w naszej kawiarni, rozmawiamy o sztuce, kulturze, nowinkach naukowych, wydarzeniach historycznych, oraz ploteczkach o sławnych i bogatych. Tu można dowiedzieć się na prawdę wiele…

Spotkania okolicznościowe

W ciągu roku nasz Dom świętuje wiele wydarzeń. Począwszy od Dnia Babci i Dziadka, a kończąc na Zabawie Sylwestrowej. Każdy z dwunastu miesięcy wiąże się z obchodami jakiejś uroczystości. Instruktor kulturalno – oświatowy organizuje takie uroczystości. Przy muzyce i występach naszej grupy teatralnej lub gości z zewnątrz spędzamy czas na rozmowach, tańcach i konkursach z nagrodami.

Organizowanie wycieczek, wyjść i spacerów poza DPS

Kiedy dopisze pogoda, lub „dzieje się” ważne wydarzenie warte zobaczenia, organizujemy wyjścia i wyjazdy do parku, kawiarni, lasu, tężni, oglądamy zabytki i wystawy. Dojazd do miejsca zwiedzania zawsze naszym samochodem!

Spotkania o tematyce religijnej

Życie duchowe człowieka, to sfera niezwykle ważna. Wiele osób chce porozmawiać o sprawach wiary i religii, oraz pomodlić się na różańcu, litanią czy rozważyć Drogę Krzyżową. W każdy piątek organizujemy spotkania w naszej kaplicy, alby modlić się i śpiewać pieśni. Modlimy się również za tych, którzy chorują, są w szpitalu lub potrzebują naszej modlitwy. Pamiętamy też o tych, którzy odeszli, za nich również odmawiamy modlitwy. W każdą sobotę oraz w święta nasz kapelan sprawuje Mszę Świętą.

„Gazetka na nudę”

To tytuł naszej gazetki, która od czerwca 2020 roku, co miesiąc jest redagowana i ukazuje się w naszym Domu. W gazetce znajdują się porady, ciekawostki naukowe, życiorysy sławnych osób, historie z morałem, złote myśli, kącik poezji, dowcipy i rozrywka intelektualna czyli zagadki, krzyżówki i rebusy. Pod redakcją pracownika K.O. Mieszkańcy piszą do gazetki artykuły i dzielą się swoimi przemyśleniami. Gazetka wychodzi w 60 egzemplarzach i dostarcza wiedzy, rozrywki i humoru.

Klub Warcabisty – Plansza

W 2022 roku powołaliśmy do życia Klub Warcabisty. Nad nadaniem mu nazwy pracowaliśmy wszyscy. Każdy mógł zgłosić wybraną przez siebie nazwę dla klubu, a później odbyło się demokratyczne głosowanie. Wygrała nazwa - Plansza.

Organizujemy spotkania warcabistów i raz do roku wyłaniany jest Mistrz Warcabów!

Święta w Chemiku

Przed Bożym Narodzeniem każdy Mieszkaniec może przyłączyć się do wspólnego ubierania choinek, które licznie zdobią nasz Dom. Wspólnie obchodzona jest Wieczerza Wigilijna i Śniadanie Wielkanocne.

Wyjazdy na groby bliskich

Każdy Mieszkaniec może zgłosić potrzebę wyjazdu na groby swoich bliskich. Wtedy w asyście pracownika terapii zajęciowej i kulturalno-oświatowego organizowane są takie wyjazdy.

Współpraca z instytucjami

DPS współpracuje z przedszkolami, szkołami, Domem Kulltury, Domem Dziennego Pobytu, Klubem Seniora, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, fundacjami, stowarzyszeniami, szkołami policealnymi i uczelniami wyższymi. W ramach tej współpracy organizowane są liczne spotkania i wydarzenia kulturalne i integracyjne.

Zajęcia manualne w pracowni plastycznej – ARTETERAPIA 

Są to zajęcia otwarte - grupowe skierowane dla wszystkich zainteresowanych Mieszkańców naszej placówki. Dobierane są do indywidualnych możliwości psychofizycznych Seniorów i pozwalają na realizowanie swoich pasji. Techniki plastyczne pobudzają kreatywność, samodzielność wykonania, wpływają pozytywnie na motorykę małą i koordynację ręka – oko oraz dają poczucie skuteczności. Zajęcia grupowe w pracowni plastycznej doskonale budują relacje interpersonalne i odbywają się w przyjaznej atmosferze.

Techniki najchętniej wybierane przez Mieszkańców to:

  • malowanie farbami -  akrylowymi i witrażowymi   
  • kolorowanie Kalendarza DPS „Chemik” (flamastry, kredki akwarelowe, pastele)  
  • kolaż 
  • szydełkowanie   
  • prace z wykorzystaniem sznurka, włóczki, koronka
  • decoupage
  • kartki okolicznościowe oraz świąteczne (scrapbooking)
  • ćwiczenia grafomotoryczne
  • krzyżówki, wykreślanki i łamigłówki  tematyczne

W okresie letnim zajęcia manualne prowadzone są również na naszym tarasie w otoczeniu pięknej zieleni ogrodu sensorycznego.

Terapia ruchem  (galeria)

Zgodnie z zasadą  „W zdrowym ciele –zdrowy duch” nasi Mieszkańcy biorą aktywny udział w gimnastyce grupowej, która odbywa się dwa razy w tygodniu (we wtorki i czwartki). Seniorzy wspólnie z instruktorem terapii zajęciowej wykonują:

  • ćwiczenia ogólnousprawniające motorykę dużą i małą w pozycji siedzącej i stojącej
  • ćwiczenia rozciągające
  • ćwiczenia oddechowe
  • ćwiczenia na orientację w schemacie ciała
  • ćwiczenia z piłką, woreczkiem gimnastycznym, taśmą rehabilitacyjną.

Gimnastyka cieszy się dużym zainteresowaniem nawet wśród Mieszkańców poruszających się na wózkach. W zależności od pogody prowadzone są również ćwiczenia indywidualne na przyrządach siłowych w naszym ogrodzie (mini-siłownia). W ramach terapii ruchem organizowane są również zajęcia i zawody sportowe, a także spacery do parku i wycieczki krajoznawcze.

Hortiterapia bierna i czynna (galeria)

Jest to forma terapii oparta na pobudzaniu zmysłów Seniorów poprzez bezpośredni kontakt z otaczającą przyrodą. Celem hortiterapii jest poprawa stanu psychicznego i fizycznego oraz aktywizacja społeczna Mieszkańców DPS „Chemik”. Dzięki widocznym efektom pracy w ogrodzie podnosimy samoocenę naszych Seniorów i poczucie sprawczości.

Zajęcia proponowane Mieszkańcom w ramach hortiterapii to:

  • relaksacja w ogrodzie, obcowanie z przyrodą
  • spacer po ścieżce sensorycznej (pobudzanie zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku)
  • tworzenie warzywniaka - sianie nasion np. rzodkiewki, koperku, szczypioru, bazylii, sałaty, które później są do wspólnego skosztowania
  • wykonywanie drobnych prac ogrodniczych tj. grabienie liści, podlewanie, pielenie, pikowanie
  • pielęgnacja roślin doniczkowych (podlewanie, przesadzanie)
  • zajęcia plastyczne np. kolaże z wykorzystaniem materiału roślinnego (trawa, liście, kwiaty, kasztany, szyszki).

Biblioterapia

Seniorzy mają możliwość  wypożyczania książek i czasopism z naszego punktu bibliotecznego. Do tej formy terapii zaliczyć możemy również rozwiązywanie na zajęciach krzyżówek i zagadek umysłowych pobudzających funkcje poznawcze.

Choreoterapia (galeria)

Jest to propozycja formy terapii ruchowej opartej na tańcu i relaksacji.  Zajęcia te pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, pobudzają przemianę materii oraz niwelują napięcia nerwowe. Choreoterapia to doskonały środek antydepresyjny.

Zajęcia składają się z:

  • rozgrzewki
  • prostych układów choreograficznych (dobór trudności  dostosowany jest do grupy)
  • zajęć rytmiczno – ruchowych z chustą i z muzyką Klanzy
  • elementem końcowym jest opisywanie przez Seniorów swoich odczuć i wrażeń po zajęciach.

Najważniejsza jest zabawa w rytm muzyki i miła atmosfera.

Zajęcia Metodą MONTESSORI SENIOR

Są  to zajęcia  indywidualne dla osób z zaburzeniami neuropoznawczymi. Priorytetem jest utrzymanie zakresu samodzielności danego Seniora w czynnościach życia codziennego. W ramach tych zajęć ćwiczymy i utrwalamy np. dopasowanie swoich ubrań  i ubieranie się, układanie swoich rzeczy w pokoju, trening higieniczny – czesanie włosów, mycie rąk, czy też utrwalanie drogi do swojego pokoju (jeśli występuje taka potrzeba) itp.