– Nasza Mieszkanka współ-bohaterką książki pt.: „Wojna jest kobietą”

Młoda długowłosa kobieta siedzi na łóżku i obejmuje ramieniem siedzącą obok starszą kobietę
"Wojna jest kobietą"

Wojna – to słowo przez ostatnich kilka miesięcy, jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Nie ucichły nadal echa II Wojny Światowej.
Jeszcze żyją jej uczestnicy i  bohaterowie. Jeszcze można posłuchać opowieści
od naocznych światków tamtych tragicznych wydarzeń, a już zapisują się nowe karty bestialstwa i okrucieństwa kolejnych zbrodni wojennych.

Kiedy na początku 2021 roku pojawiła się w naszym Domu etnolog i autorka wielu książek Pani Monika Fibic, nie sądziliśmy, że jej pomysł na spisanie opowieści kobiet które przeżyły II Wojnę Światową, wpisze się w nowy wojenny scenariusz. A aktualne wydarzenia za naszą wschodnią granicą, obudzą w kobietach, które przeżyły czasy okupacji hitlerowskiej, wspomnienia dawno przeżytych wydarzeń.

Na rozmowę z Panią Moniką, zgodziła się nasza Mieszkanka – Pani Sylwia Mirkowska, która opowiedziała ze szczegółami swoje wojenne przeżycia. Opowiedziała o rodzinnej tułaczce, zagrożeniu, niekończącym się lęku i niegasnącej nadziei, która trwała mimo wojennej zawieruchy. Opowiadania Pani Sylwii, jak i 38 innych kobiet z całej Polski, zostały spisane w książęce pt. „Wojna jest kobietą”, którą autorka przywiozła do nas i uroczyście wręczyła Pani Sylwii. Chwila ta wywołała wiele wzruszeń. Łza zakręciła się w oku wszystkim, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu. Pani Sylwia, nie przypuszczała, że ktoś jeszcze chciałby słuchać opowiadań z tych jak się zdaje zamierzchłych czasów, a co dopiero wydać je w książce! Niestety jak pokazał czas, wojna, to słowo nadal aktualne. A opowieści, wspomnienia tych, którzy przeżyli jej piekło, niech będą przestrogą dla bieżących i kolejnych pokoleń.

autor: Ewa Bobrowska

Biuletyn Informacji Publicznej
Miasto Stołeczne Warszawa
Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie
Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych
Powrót do góry
Font Resize