Terapia dla Seniorów Metodą Montessori

W dniach 22-25 lipiec 2019r. jako instruktor terapii zajęciowej miałam przyjemność uczestniczyć w szkoleniu dotyczącym Metody Montessori dla Seniorów oraz w warsztatach szkoleniowych z użyciem symulatora starzenia się Scenesens.

Szkolenia były realizowane w ramach projektu „Terapia Montessori w Centrum Alzheimera” współfinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Celem projektu jest poszerzenie wiedzy na temat niefarmakologicznych metod terapeutycznych dla osób z demencją.

Szkolenie było prowadzone na wysokim poziomie przez panią Monikę Stroińską z Centrum Montessori Senior. Dzięki symulatorowi starzenia mogliśmy przez chwilę poczuć, jakie wyzwanie fizyczne niesie ze sobą starość.

Metoda Montessori daje inne spojrzenie na człowieka dotkniętego demencją. Głównym celem jest umożliwienie Seniorom z otępieniem odzyskania pewnego stopnia samodzielności           w czynnościach życia codziennego, co zapewne sprawi tym osobom dużo przyjemności.

Dewizą Marii Montessori jest „Pomóż mi zrobić to samemu”, czyli starajmy się wspierać        a nie wyręczać.

Dzięki zdobytej wiedzy i interesującym warsztatom jestem pozytywnie naładowana energią aby Metodę Montessori Senior wdrażać podczas swoich zajęć terapeutycznych w DPS „Chemik”.

Cytując Dr Campa: „Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia”.

Gorąco dziękuję pani Monice Stroińskiej za wyjątkowe szkolenie, pani Dominice Kaczmarczyk za świetną organizację i miła atmosferę oraz grupie fantastycznych dziewczyn za wspólną pracę.

                                                                                                                        DA